Αναλόγιο 2015

Αναλόγιο 2015

Το Πέρασμα

μετανάστευση και προσφυγιά

26 Oκτωβρίου – 2 Nοεμβρίου

Παρουσιάσεις ελληνικών έργων

Αφιέρωμα στη δραματουργία της Αργεντινής

Εκπαιδευτικές δράσεις

Συναντήσεις

Παρεμβάσεις σε δημόσιους χώρους

Είσοδος ανά παράσταση και ανά σεμινάριο: 5€

Εισιτήριο για όλες τις παρουσιάσεις και όλα τα σεμινάρια: 40 €

Φοιτητικό: 35€

Χώροι: Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου

Ταινιοθήκη της Ελλάδας

Πολιτιστικό κέντρο Μελίνα, Θησείο

Δημόσιοι χώροι

ΔΕΥΤΕΡΑ 26.10 12.00 – 14.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Εγγραφές, παρουσίαση προγράμματος και εργαστηρίων
12.00 – 17.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Κάθε ιστορία είναι ταξιδιωτική ιστορία (περπατώντας στην Αθήνα με την Ιθάκη του Καβάφη). Περιπατητικό εργαστήριο ηχητικού σχεδιασμού και ψηφιακής αφήγησης Ι με τον Geert Vermeire/ the Milena principle και την ομάδα Akoo–o14.00 – 17.00 Πλατεία Βικτωρίας │ Γιώργος Πανταζής Ζωγραφικό αναλόγιο, εικαστικό εργαστήριο Ζωγραφικής Φλώρινας, Συντονισμός Χάρης Κοντοσφύρης
14.00 – 17.00 Θέατρο Τέχνης οδού Φρυνίχου │Θανάσης Μπλιούμης Αποκοπή, εικαστικό εργαστήριο Ζωγραφικής Φλώρινας, Συντονισμός Χάρης Κοντοσφύρης
15.00 – 18.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Στούντιο: Θεατρική γραφή Μικρή φόρμα I με τη Νίνα Ράπη
18.00 – 20.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Συναντήσεις: Συνάντηση με τους συγγραφείς Αγγελική Δαρλάση και Τζένη Δάγλα. Προλογίζουν η Ελευθερία Ράπτη και η Ζωρζίνα Τζουμάκα και παρεμβαίνουν οι συντελεστές παρουσίασης των έργων ΤΡΙΤΗ 27.10
12.00 – 17.00 Πλατεία Βικτωρίας │Γιώργος Πανταζής Ζωγραφικό αναλόγιο, 3ικαστικό 3ργαστήριο Ζωγραφικής Φλώρινας, Συντονισμός Χάρης Κοντοσφύρης
10.00 – 16.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Κάθε ιστορία είναι ταξιδιωτική ιστορία (περπατώντας στην Αθήνα με την Ιθάκη του Καβάφη). Περιπατητικό εργαστήριο ηχητικού σχεδιασμού και ψηφιακής αφήγησης Ι με τον Geert Vermeire/ the Milena principle και την ομάδα Akoo–o
14.00 – 17.00 Θέατρο Τέχνης οδού Φρυνίχου │Θανάσης Μπλιούμης Αποκοπή, εικαστικό εργαστήριο Ζωγραφικής Φλώρινας, Συντονισμός Χάρης Κοντοσφύρης
14.00 – 17.00 Πολιτιστικό κέντρο Μελίνα │Στούντιο: Σκηνογραφία με την Άση Δημητρολοπούλου
17.00 – 19.00 Πολιτιστικό κέντρο Μελίνα │Στούντιο: Ιστορία Θεάτρου Από τον μύθο στην τραγωδία. Εισαγωγή στην προϊστορία του θεάτρου με τη Σίσσυ Παπαθανασίου
19.00 Ταινιοθήκη της Ελλάδας, Ιερά Οδός │ Να εύχεσαι να ‘ναι μακρύς ο δρόμος, διαδραστική ηχοκινητική performance, Σύλληψη-Υλοποίηση Geert Vermeire/ the Milena principle Ιδέα Σίσσυ Παπαθανασίου, Σχεδιασμός-επεξεργασία ήχου Ομάδα Akoo–o
20.00 Ταινιοθήκη της Ελλάδας │Προβολές
Κώδικες της Βουβούλα Σκούρα video-εγκατάσταση
et nous jeterons la mer derièrre nous ταινία των Anouck Mangeat, των Noémi Aubry, Jeanne Gomas, Clément Juillard/ταινία ΤΕΤΑΡΤΗ 28.10
19.00 Πλατεία Εξαρχείων │ Να εύχεσαι να ‘ναι μακρύς ο δρόμος διαδραστική ηχοκινητική performance, Σύλληψη-Υλοποίηση Geert Vermeire/ the Milena principle, Ιδέα Σίσσυ Παπαθανασίου Σχεδιασμός-επεξεργασία ήχου Ομάδα Akoo–o ΠΕΜΠΤΗ 29.10
12.00 – 15.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │Στούντιο: θεατρική μετάφραση Focus Ισπανική γλώσσα με τη Μαρία Χατζηεμμανουήλ
15.00 – 18.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Στούντιο: θεατρική γραφή Μικρή φόρμα ΙI με τη Νίνα Ράπη
17.00 – 19.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Συναντήσεις: Συνάντηση με τους συγγραφείς Χλόη Κολύρη, Βαγγέλη Ραπτόπουλο και τη Σοφία Φιλιππίδου
19.00 Θέατρο Τέχνης οδού Φρυνίχου, Φουαγιέ│Παρουσιάσεις εικαστικών δράσεων:
Γιώργος Πανταζής Ζωγραφικό αναλόγιο
Θανάσης Μπλιούμης Αποκοπή
Χρήστος Σκούρτης Μνημείο μνήμης φθορά
Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας Σχολή Καλών Τεχνών Φλώρινας, εικαστικό εργαστήριο Ζωγραφικής,
Συντονισμός Χάρης Κοντοσφύρη
20.00 Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου│Μαρία Τσιμά, Ίσια δικαιώματα, Σκηνοθεσία: Γιώργος Παλούμπης, Ηθοποιοί: Λήδα Πρωτοψάλτη, Ανατολή Αθανασιάδου, Έλενα Μαρσίδου, Μαρίνα Πολυμέρη, Στέφη Πουλοπούλου.
21.00 Θέατρο Τέχνης οδού Φρυνίχου│Τζένη Δάγλα, Time please!, Σκηνοθεσία: Αναστασία Ρεβή, Ηθοποιοί: Κατερίνα Μισιχρόνη, Αντιγόνη Δρακουλάκη, Χρήστος Καπενής, Διαμαντής Καραναστάσης ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 30.10
13.00 – 16.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Στούντιο: θεατρική μετάφραση Focus Αγγλική γλώσσα. Μεταφράζοντας το έργο του Percy Shelley Ποδάγρας ή Οιδίπους Τύραννος με τη Μαρίνα Κοτζαμάνη. Ανάγνωση του κειμένου από φοιτητές του Τμήματος Θεατρικών Σπουδών της Σχολής Καλών Τεχνών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στο Ναύπλιο με την καθοδήγηση του Γιάννη Λεοντάρη
17.00 – 19.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │Συναντήσεις: Συνάντηση με τους συγγραφείς Μαρία Τσιμά και Γιώργο Ψάλτη. Προλογίζουν οι Δήμητρα Πετροπούλου και Κωνσταντίνα Ζηροπούλου. Παρεμβαίνουν οι συντελεστές παρουσίασης των έργων.
19.00 Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου │ Κλαούντιο Τολκατσίρ, Η παράλειψη της οικογένειας Κόλεμαν, Μετάφραση: Μαρία Χατζηεμμανουήλ, Σκηνοθεσία: Μαριτίνα Πάσσαρη, Βοηθός: Φένια Τσάμη, Μουσική επιμέλεια: Νίκος Σαββάτης, Ηθοποιοί: Αλεξάνδρα Παντελάκη, Εύρη Σωφρονιάδου, Μιχάλης Παναδης, Ειρήνη Μακρή, Αντιγόνη Δούμου, Ηρακλής Κωστάκης, Αντώνης Παναγόπουλος, Θανάσης Πατριαρχέας
21.00 Θέατρο οδού Φρυνίχου│ Μαουρίτσιο Καρτούν, Σάκκο και Βιντσέτι, Σκηνοθεσία: Κυριακή Σπανού, Ηθοποιοί : Κλεάνθης Βαρσαμούλης, Φρόσω Ζαγοραίου, Νάντια Καβουλάκου, Δημήτρης Κουτρουβιδέας, Ισμήνη Κυρίτση, Δημήτρης Μαμιός, Θοδωρής Σκυφτούλης, Θανάσης Χαλκιάς, Ντίνος Ποντικόπουλος ΣΑΒΒΑΤΟ 31.10
12.00 -15.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │ Στούντιο: θεατρική μετάφραση Focus Αγγλική γλώσσα Μεταφράζοντας το Παράλογο, Translating the Absurd με τη Χριστίνα Μπάμπου-Παγκουρέλλη
15.00 – 17.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα│Συναντήσεις: Συνάντηση με τους συγγραφείς Χρήστο Αγγελάκο και Νίνα Ράπη. Προλογίζουν οι συντελεστές παρουσίασης των έργων τους και ο Γιώργος Σαμπατακάκης
18.30 Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου│ Νίνα Ράπη, Angelstate, Σκηνοθεσία: Αργυρώ Χιώτη, Ηθοποιοί: Ελένη Βεργέτη, Αντώνης Αντωνόπουλος, Ευθύμης Θέου, Ευδοξία Ανδρουλιδάκη, Τζωρτζίνα Χρυσκιώτη, Ματίνα Περγιουδάκη, Αργυρώ Χιώτη
20.00 Θέατρο Τέχνης ,Φρυνίχου │ Μάνος Λαμπράκης Pferdetanz (Xορός Αλόγων), Σκηνοθεσία: Σίσσυ Παπαθανασίου, Σκηνικά-Κοστούμια: Άση Δημητρολοπούλου, Video: Αγγελική –Χάιδω Τσιόλη, Ήχοι-Επεξεργασία: Χρήστος-Δαυίδ Νταούλας, Εργαστήριο Ακουστικής Έρευνας και Τεχνολογίας του Τμήματος Μουσικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Αθηνών, υπεύθυνη καθηγήτρια Αναστασία Γεωργάκη, Βοηθός σκηνοθέτη-θεατρολόγος: Ζωή Μαντά, Ηθοποιός: Χρύσα Καψούλη, Στο πιάνο η Βικτωρία-Φιοράλμπα Κιαζίμη
21.00 Θέατρο Τέχνης , Φρυνίχου │Κοπί, Οι Τέσσερις Δίδυμες, Μετάφραση: Νεκτάριος-Γεώργιος Κωνσταντινίδης, Σκηνοθεσία: Ιουλία Σιάμου & Ζωρζίνα Τζουμάκα, Ηθοποιοί: Μαρία Μπρανίδου, Ιουλία Ριζοπούλου, Ιουλία Σιάμου, Χάρις Συμεωνίδου ΚΥΡΙΑΚΗ 1.11
12.00 – 15.00 Πολιτιστικό Κέντρο Μελίνα │Συζήτηση, Το Πέρασμα Μετανάστευση και Προσφυγιά. Mορφές πρόσληψης και καταγραφής στην τέχνη και τις παραστατικές τέχνες σήμερα
19.00 Θέτρο Τέχνης, οδός Φρυνίχου │ Να εύχεσαι να ‘ναι μακρύς ο δρόμος, διαδραστική ηχοκινητική performance, Σύλληψη-Υλοποίηση: Geert Vermeire/ the Milena principle, Ιδέα: Σίσσυ Παπαθανασίου, Σχεδιασμός-επεξεργασία ήχου: Ομάδα Akoo–o
20.00 Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου │ Χρήστος Αγγελάκος, Ήταν ένας και δεν ήταν κανένας, Σκηνοθεσία: Ιόλη Ανδρεάδη, Σκηνογραφική επιμέλεια: Πηνελόπη Ασλάνογλου, Ηθοποιοί: Όλια Λαζαρίδου, Γιάννης Χαρμπάτσης, Ιφιγένεια Γρίβα, Ιάκωβος Μηνδρινός
21.00 Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου │Βαγγέλης Ραπτόπουλος, Μαύρος γάμος, Θεατρική διασκευή: Χλόη Κολύρη, Σκηνοθεσία: Σοφία Φιλιππίδου, Ηθοποιοί:Ειρήνη Στρατηγοπούλου, Μάνος Καρατζογιάννης, Τσιμάρας Τζανάτος, Τίτος Λίτινας, Σοφία Φιλιππίδου ΔΕΥΤΕΡΑ 2.11
19.00 Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου │ Δημήτρης Ανδρεουσόπουλος Περί ανθρωπίνων, εικαστικό εργαστήριο Ζωγραφικής Φλώρινας, Συντονισμός Χάρης Κοντοσφύρης
Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου │ Αγγελική Δαρλάση, Κoμμάτια (Θάλασσες εδώ…), Σκηνοθεσία: Σεβαστιάνα Αναγνωστοπούλου, Σκηνικά: Αδριανός Ζαχαριάς, Κοστούμια: Ιωάννα Τσάμη, Μουσική: Χρήστος Αλεξόπουλος, Κίνηση: Αθανασία Κανελλοπούλου, Φωτισμοί: Μελίνα Μάσχα, Ηθοποιοί: Ερρίκος Λίτσης, Θύμιος Κούκιος, Αλεξάνδρα Ντεληθέου, Βασίλης Παπαδημητρίου, Μαρίνα Αργυρίδου
21.00 Θέατρο Τέχνης, Φρυνίχου │Γιώργος Ψάλτης, Σπόροι παπαρούνας, Σκηνοθεσία: Ρούλα Πατεράκη, Ηθοποιός: Λουκία Μιχαλοπούλου


  • ANALOGIO-2015